NARCIARSTWO W BIESZCZADACH ORAZ TRENING OGÓLNOROZWOJOWY Z ELEMENTAMI REHABILITACJI W WYBRANYCH OŚRODKACH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzięki dobrej współpracy z Gminą Baligród  – po raz drugi na terenie tej Gminy mieliśmy okazję zrealizować projekt skierowany do dzieci z mniej zamożnych regionów naszego kraju.   Program Ministerstwa Sportu i Turystyki obejmujący działania polegające na zorganizowaniu zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z zakresu sportów zimowych wykorzystywał  obiekty sportowe – w tym przypadku – znajdujące się w Bystrem k/Baligrodu, Lesku  i Sanoku.

Projekt nasz przebiegał w dwóch etapach : Pierwszy polegał na zorganizowaniu dwudniowego wyjazdu do trzech wybranych ośrodków województwa podkarpackiego w kolejne około feryjne dni weekendu.

Wybraliśmy przemyski ośrodek narciarski, gdzie dzieci w trzech grupach szkoleniowych doskonaliły swe umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych, a wieczorem korzystały z basenu znajdującego się w jednym z hoteli w Przemyślu. W kolejny weekend odwiedziliśmy ośrodek Chyrowa – SKI, gdzie większość dzieci miało po raz pierwszy narty na nogach, a zakończyliśmy projekt zawodami  przeprowadzonymi w Bystrem na nartach biegowych i zjazdowych.

Drugi etap uwzględniał przeprowadzenie szkolenia w takich dyscyplinach jak narciarstwo biegowe i zjazdowe w formie półkolonii dla dzieci – mieszkańców Gminy Baligród.  Zajęcia alternatywne w basenie i na sztucznym lodowisku zorganizowaliśmy w dniach, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalały na przeprowadzenie zajęć na śniegu. Miało to miejsce w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla dzieci z Podkarpacia, ale i tak zapewniliśmy ciekawe zajęcia dla uczestników programu – szczególnie w pamięci zostaną ,,wyścigi” na torze lodowym w Sanoku.

Więcej szczęścia miały dzieci zapisane na następny turnus , który odbył się w drugim tygodniu ferii zimowych. Przez weekend spadło ponad 50 cm świeżego śniegu i instruktorzy od poniedziałku do piątku mogli w pełni zaangażować się w pracę z dziećmi, które miały w wielu przypadkach pierwszy raz w życiu narty biegowe, czy zjazdowe na nogach. Trudności w utrzymaniu równowagi na nartach zjazdowych w pierwszy dzień zajęć nikogo nie zraziło, a wręcz odwrotnie – sprawiało  wiele  radości młodym adeptom tej trudnej technicznie dyscypliny sportu. O wiele prościej było na nartach biegowych.  Dzieci już w drugim dniu zajęć  prawidłowo dobierały sprzęt biegowy i nauczyły się wpinać buty w wiązania. Na specjalnie przygotowanej trasie przez 5 dni doskonaliły swoją technikę użytkową, by w sobotę kończącą naukę podstawowych kroków narciarskich zaprezentować się w zawodach narciarskich na nartach biegowych.

Licznie zgromadzona publiczność w postaci rodzin młodych zawodników dopingowała swych najbliższych, i z niedowierzaniem patrzyła, jak sobie dobrze radzą na wymagającej trasie.

Dzieci młodsze musiały pokonać dystans ok. 800 m , a dzieci starsze ok. 1200 m

Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Nadleśniczego Gminy Baligród, który ufundował wspaniałe puchary i moc upominków dla każdego uczestnika zawodów.

Wśród dziewczynek w kategorii dzieci młodszych  zwyciężyła Blanka Binik, drugie miejsce przypadło Laurze Kilareckiej, a trzecie Juli Sadowskiej. Wśród chłopców młodszych wyścig wygrał Dawid Kułak, drugi był Kornel Pitycz, a trzecie miejsce przypadło Krystianowi Chrzępie.  Najmłodszy, 5 letni  Alan Chorzępa zajął b.wysokie 4 miejsce i został uhonorowany specjalną nagrodą. Podobnie było w kategorii dziewczynek , gdzie najmłodsza Antosia Sowa otrzymała również drobny upominek z życzeniami pójścia w ślady najlepszej polskiej narciarki biegowej – Justyny Kowalczyk.

Po krótkiej przerwie do rywalizacji przystąpiły dziewczynki i chłopcy starsi. W tym wyścigu pierwsze dwa miejsca przypadły siostrom Chomycz – Kasi, która wygrała – i Ani, która była druga. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Emilia Sowa. Wyścig chłopców starszych wygrał Jakub Kinal, drugi był Adam Zięba, a trzeci – Adam Piątkowski.

W niedzielę zamykającą realizację projektu, w którym wzięło udział 60 dzieci odbyły się zawody w narciarstwie zjazdowym, pod honorowym patronatem, i o puchar Wójta Gminy Baligród.

Dzieci rywalizowały na trasie slalomu składającego się z 16 tyczek z elektronicznym pomiarem czasu. Dla wszystkich dzieci był to pierwszy start w życiu z tak profesjonalną obsługą slalomu.

I również w tym przypadku w okolicach mety zgromadzili się rodzice , opiekunowie i kibice, by podziwiać dzieci pokonujące kolejne tyczki w slalomie. Radość  na twarzach dzieci, które jeszcze 5 dni wcześniej uczyły się wpinać buty narciarskie w wiązania, a teraz z  uśmiechem mijały linię mety była tak duża, że zauważyliśmy nawet łzy szczęścia u niektórych…

Jak w każdych zawodach, nie obyło się bez drobnych potknięć i upadków młodych zawodników  na trasie zjazdu, ale spowodowane było to tzw. stresem startowym i należy mieć nadzieję, że zdobyte doświadczenie przełoży się na lepszy wynik sportowy w przyszłości.

Klasyfikacja  sportowa, w której dyplomy wręczano 6 najlepszym zawodniczkom i zawodnikom, a puchary najlepszej ,,trójce” przedstawiała się następująco.

Dzieci młodsze – dziewczynki
1, Kilarecka Laura
2. Sadowska Julia
3. Roś Maja
4. Trześniowska Zosia
5. Herbetko Diana
6. Chorzępa Aleksandra

Dzieci młodsze – chłopcy
1. Początek Ksawery
2. Putyra Jakub
3. Borgosz Bartek
4. Putyra Kamil
5. Kułak Dawid
6. Pitycz Kornel

Dzieci starsze – dziewczynki
1. Kopczyńska Małgorzata
2. Kopczyńska Jolanta
3 . Chomycz Katarzyna
4. Sowa Emilia
5. Chomycz Anna
6. Słota Emilia

Dzieci starsze – chłopcy
1. Kruk Miłosz
2. Kinal Jakub
3. Markulis Grzegorz
4.  Zarzeczny Jakub
5. Janków Karol
6. Czerenkiewicz Konrad

Za pomoc w realizacji projektu składam podziękowania  Wójtowi Gminy Baligród – Panu Robertowi Stępniowi i Nadleśniczemu Gminy Baligród – Panu Wojciechowi Głuszko oraz wszystkim pracownikom obsługi tras narciarskich ORW Bystre wraz z jego zarządcą – Panem Leszkiem Gabło, który na co dzień wspiera sport dzieci z Gminy Baligród.

Nie udałoby się zorganizować tak ,,fajnych” ferii dla dzieci, gdyby nie zaangażowanie rodziców. Podobnie, jak 5 lat temu okazali serdeczność i tak potrzebną w tych trudnych czasach wyrozumiałość, i zaangażowanie. Byli częścią tego projektu.

Szczególne podziękowania dla jednego z nich – składam na ręce Pana Henryka Markulisa, który oprócz tego, że zabiegał o powtórne zorganizowanie ,,takiej szkółki” właśnie w Baligrodzie, to również zorganizował spotkanie rodziców przed realizacją projektu w celu zatwierdzenia list uczestników. Oprócz tego podjął się bardzo odpowiedzialnej funkcji właściwego dopasowywania nart zjazdowych dla wszystkich dzieci. Pozostali rodzice, którzy pomagali dzieciom zmieniać sprzęt z nart zjazdowych na biegowe i odwrotnie wykazali się niezwykłym poświeceniem, i też bez ich zaangażowania realizacja projektu nie przebiegłaby tak sprawnie. Ten przykład obustronnej współpracy, jaki mogliśmy zaobserwować tutaj w Baligrodzie napawa nadzieją na przyszłość.

Po zawodach rozmawialiśmy z Wójtem na temat organizacji wiosną zawodów rowerowych na tym terenie i  zaoferował również pomoc przy organizacji letnich rajdów rowerowych, by zaktywizować dzieci i młodzież również latem , w okresie wakacji.

Nasze Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, więc zwraca się z prośbą o przekazanie 1 % podatku na cele statutowe klubu. Każda kwota uzbierana będzie stanowić tzw. wkład własny, który jest niezbędny przy aplikowaniu o pozyskanie środków publicznych. To bardzo ważne w sytuacji, gdy będziemy zabiegać o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki raz jeszcze, w przyszłym roku, by spotkać się z Wami właśnie tutaj, w czasie ferii zimowych dla województwa podkarpackiego.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy się dobrze bawili.

Zarząd RKS Sport-Partner
Ryszard Kwiatek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

RKS Sport-Partner